skórka z pomarańczy

Skórka z pomarańczy – 5 pomysłów na wykorzystanie!

22 grudnia, 2020 0 Przez admin

Recycling na dobre zakorzenił się w świadomości polskiego społeczeństwa. Wszyscy segregujemy odpady. Wiemy, że to potrzebne, że w ten sposób dbamy o środowisko. Cierpliwie oddzielamy odpady naturalne od plastików, papieru i metalu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wkrótce zostaną ponownie wykorzystane, wszystko z korzyścią dla środowiska, a w konsekwencji także dla nas. Są jednak takie śmieci, które możemy sami zutylizować. Zobaczcie, do czego przydać się mogą skórki po pomarańczach.

Jakie właściwości zdrowotne ma skórka z pomarańczy?

Przede wszystkim łagodzi problemy z oddychaniem i skutecznie pomaga w leczeniu astmy. Co ciekawe, stymuluje cały układ oddechowy w procesie oczyszczania, ponieważ pomaga rozbijać i wydalać flegmę. Idealnie sprawdza się w czasie odchudzania ze względu na niewielką kaloryczność i dużą zawartość błonnika. Skórka pomarańczy jest bogatym źródłem polisacharydów nierozpuszczalnych, takich jak pektyny, garbniki i hemicelulozy. Substancje te pomagają zwalczyć zaparcia, a także podkręcają metabolizm. Skórka z pomarańczy pomaga też regulować kwasowość w żołądku oraz zapobiega zgadze i wymiotom.

 

1. Naturalne lekarstwo na kaszel

W skórce pomarańczowej znajduje się dużo witaminy C. Działa ona wzmacniająco na układ odpornościowy oraz przynosi ulgę w infekcjach dróg oddechowych.

Skórka pomarańczowa nie tylko dostarcza przeciwutleniaczy i minerałów, ale również ogranicza nadmierną produkcję i zaleganie śluzu w drogach oddechowych, co czyni ją dobrym środkiem na kaszel.

Składniki

  • skórka z jednej pomarańczy
  • 2 łyzki stołowe miodu (50g)
  • 1 szklanka wody (250ml)

Przygotowanie

  • pokrój skórkę z pomarańczy na kilka części i wrzuć ją do wody
  • podgrzewaj do wrzenia, następnie zdejmij z ognia i pozostaw do odstania na 10 min.
  • odsącz napar i osłódź miodem

Jak stosować

  • pij 2 – 3 szklanki naparu ze skórki pomarańczowej dziennie, dopóki kaszel nie ustąpi

 

2. Skórka pomarańczy odświeży zapach

Skórka z pomarańczy to naturalny i uniwersalny środek do odświeżania powietrza – absorbuje ona nieprzyjemny swąd, jednocześnie roztaczając orzeźwiający, cytrusowy zapach. Warto umieścić ją wszędzie tam, gdzie przeszkadzają  przykre aromaty – w lodówce (na talerzyku na jednej z dolnych półek), w szafie z ubraniami (zapakuj ją uprzednio w muślinowy woreczek), w koszu na śmieci (wyłóż nimi dno pojemnika).

3. Domowy sposób na przykry zapach butów

Rozkoszny aromat skórki pomarańczowej pomoże zneutralizować nieprzyjemny zapach z naszych butów. Jeżeli połączymy skórkę pomarańczową z odrobiną sody oczyszczonej, otrzymamy środek, który zwalczy nie tylko brzydki zapach, ale także bakterie.

 

4. Naturalna gąbka

Skórka pomarańczowa przyda się do sprzątania uciążliwego osadu. Wystarczy posypać zabrudzone miejsce solą, a następnie kawałkiem skórki trzeć niczym szczotką. Osad z fug, kafelek, a nawet drzwi prysznicowych nie będzie miał szans. Duet sól i skórka pomarańczy przyda się też do czyszczenia deski. Po dokładnym szorowaniu deskę należy porządnie opłukać i wysuszyć.

 

5. Ekologiczny środek do sprzątania

Skórka pomarańczowa zawiera olejki o naturalnych właściwościach dezynfekcyjnych i antybakteryjnych. Możemy wykorzystać tę właściwość, używając skórki podczas sprzątania w domu.

Dla jeszcze lepszych efektów, połączymy skórkę pomarańczową z octem spirytusowym i uzyskamy uniwersalny środek dezynfekcyjny.

Składniki

  • skórka z 2 pomarańczy
  • 1 szklanka octu spirytusowego (250ml)

Przygotowanie

  • posiekaj skórkę pomarańczową na kawałki i umieść je w szklanym słoiku
  • zalej kawałki skorki octem i pozostaw do odstania na 10 dni
  • następnie odsącz i przelej do butelki na spray

Jak stosować

  • spryskaj powierzchnię i pozostaw mokrą na 2 – 3min.
  • zetrzyj nadmiar płynu ściereczką z mikrofibry