wrotycz zakazany

Wrotycz – wyklęta roślina o cudownych właściwościach!

16 października, 2020 0 Przez admin

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) znany był już w starożytności. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Można go znaleźć na łąkach, polach czy na leśnych polanach. Właściwości lecznicze Tanacetum vulgare doceniała medycyna ludowa, wykorzystując roślinę w do dezynfekcji, na  okłady, w leczeniu przeziębień czy w reumatyzmie. Aromatyczny kwiat znany jest przede wszystkim z właściwości odstraszających owady, m.in. muchy, komary i kleszcze. Przeczytaj, jakie działanie lecznicze i zastosowanie ma wrotycz.
Wrotycz bogaty jest w olejki eteryczne, flawonoidy, terpeny, kwas taninowy, kawowy i santamarynę. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwalergiczne.. Ponadto działa rozkurczowo oraz zapobiega rozwojowi nowotworów. Regularne stosowanie rośliny poprawia przemianę materii, a także przyczynia się do złagodzenia stresu.

Ziele wrotyczu pozyskuje się w czasie całego sezonu wegetacyjnego. Liście obrywa się w miarę potrzeb, natomiast kwiat wrotyczu zrywa się dopiero po całkowitym rozwinięciu. Pozyskane ziele suszy się, pamiętając, by przechowywać susz z dala od innych ziół. Suche koszyczki kwiatowe na długo zachowują żółty kolor, więc znajdują zastosowanie jako dodatek do suchych bukietów i zapachowych mieszanek.

Wszystkie oleje CBD 50% taniej! klik

Wrotycz – zastosowanie

Wrotycz pospolity ma szerokie wykorzystanie. Jeszcze nasze babki aromatyzowały liśćmi wrotyczu potrawy z mięsa i dodawały je do farszów. Dziś zioła pełnią podobną rolę jak, np. rozmaryn – nacieramy nimi mięso, dzięki czemu danie staje się aromatyczne. Warto też obłożyć liśćmi świeże mięso, dzięki temu dłużej zachowa świeżość  (eliminowane są wszelkie drobnoustroje, bowiem wrotycz wykazuje silne działanie antyseptyczne).

Z kwiatu wrotyczu możemy uzyskać żółty barwnik. W tym celu wystarczy tylko ugotować roślinę. Z koszyczków kwiatowych i liści sporządza się napary, które stosowane są jako dodatek do kąpieli, dla poprawienia kondycji skóry oraz na maseczki. Nie powinny używać wrotyczu osoby o wrażliwej skórze.

Liście bogate są w potas, więc wzbogaca się nimi kompost. Stanowią także środek owadobójczy i odstraszający gryzonie, dlatego liście warto zawiesić na oknie lub na zewnętrznej stronie drzwi. Skutecznie działają, dodane do torebek owadobójczych. Wrotycz możemy też zasadzić w pobliżu drzew owocowych, dzięki temu ochronimy je przed owadami roślinożernymi, np. mszycami.

 

Powinieneś przeczytać także:

CIĄGLE CHORUJESZ? OTO OLEJKI ETERYCZNE, KTÓRE DZIAŁAJĄ LEPIEJ NIŻ ANTYBIOTYKI!

 

Ziele wrotyczu wykorzystywane jest w medycynie. Olejek z wrotyczu zawiera trujący tujon. Naparem z liści i kwiatów przemywa się miejsca zasinione oraz stosuje do okładania zwichnięć i stawów, w chorobie reumatycznej. Intensywny zapach olejków odstrasza komary i kleszcze. Przed wyjściem do parku lub do lasu warto naturalnym repelentem posmarować skórę, by móc bezpiecznie wypoczywać na świeżym powietrzu. Wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu pomaga w walce z wszawicą oraz świerzbem.

 

Przepisy

Napar

Infusum Tanaceti:

3 łyżki świeżego lub suchego rozdrobnionego ziela, albo kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody. Odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance. Przy zakażeniu pasożytami wypić na czczo. Warto skojarzyć z lewatywą.

 

Odwar

Decoctum Tanaceti:

sporządzić jak napar, lecz gotować 5 minut; odstawić na 30 minut pod przykryciem, przecedzić. Pić po 200 ml 2-4 razy dziennie. Stosować do lewatyw (100-200 ml doodbytniczo), okładów na skórę, płukanek, przemywania, okładów na oczy i do nosa (przelać do buteleczki ze spryskiwaczem, wprowadzać do obu otworów nosowych 2-3 dawki, położyć się na 5 minut). Donosowo i do płukanek można również stosować napar wrotyczowy.

 

Żródło: www.rozanski.ch