Syrop z czosnku jest naturalnym antybiotykiem niszczącym bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. To także silny lek przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczy. W okresach przeziębienia i grypy poza lekarstwami z zakresu medycyny konwencjonalnej chętnie sięgamy po naturalne, znane od wieków sposoby leczenia. Ziołowe herbaty, nalewki tworzone według tradycyjnych przepisów, sok malinowy, a także syropy z naturalnych składników cieszą się niesłabnącym powodzeniem.
Zarówno syrop z czosnku, jak i sam czosnek jest naturalnym lekarstwem na przeziębienie i grypę, ponieważ łagodzi kaszel i ból gardła, ułatwia odkrztuszanie, udrażnia i chroni drogi oddechowe. W związku z tym warto pamiętać, że czosnek można jeść na surowo, obrany i pokrojony na kanapce, dodany do sałatek czy gotowanych bądź pieczonych posiłków. Warto po niego sięgać, ponieważ nie tylko pomaga zwalczać infekcje dróg oddechowych, ale również:
- ma właściwości przeciwzakrzepowe,
- zapobiega zawałowi serca oraz udarowi mózgu,
- obniża ciśnienie tętnicze,
- ma korzystny wpływ na układ pokarmowy – łagodzi wzdęcia, ułatwia trawienie, zwiększa wydzielanie żółci, chroni przed zgagą, reguluje florę bakteryjną,
- pomaga zwalczać pasożyty: owsiki, glisty, tasiemce,
- działa antynowotworowo, zmniejsza ryzyko raka żołądka,
- niszczy wolne rodniki,
- uśmierza ból,
- reguluje poziomu cukru we krwi,
- zmniejsza gorączkę,
- poprawiaj funkcjonowanie mózgu,
- wzmacnia naturalne reakcje immunologiczne organizmu.
Syrop z czosnku – przepis
Syrop z czosnku to lek, który możemy przyrządzić sami z kilku podstawowych składników, które z pewnością znajdziemy w każdej kuchni lub najbliższym sklepie.
Składniki:
– 4 ząbki czosnku,
– 2 cytryny,
– 6 cm kawałek imbiru, obrany ze skórki,
– 5 łyżek miodu.
Czosnek, cytrynę i imbir obrać, pokroić, dodać miód. Wszystkie składniki zblendować i odstawić do lodówki na minimum 6 godzin.
Po tym czasie przelać przez sitko z drobnymi oczkami i już można delektować się magicznym napojem.
Dawkowanie:
- dorośli 2 łyżki dziennie,
- dzieci po 1 łyżeczce dziennie – (nalewka jest ostra, dlatego dla dzieci należy ją rozrobić z lekko ciepłym płynem lub dodawać do potraw, np. do sałatek).
W przypadku infekcji ilość można zwiększyć:
- dorośli 2 x dziennie po 2 łyżki,
- dzieci 2x dziennie po 1 łyżeczce
Uwaga!
Nie należy robić syropu na zapas. Przechowywać w lodówce max. 3 tygodnie.