
Czerwona koniczyna, czyli zioło na kobiece dolegliwości!
21 października, 2020Koniczyna czerwona, czyli koniczyna łąkowa (Trifolium pratense L.) , która powszechnie występuje na łąkach i pastwiskach, ma wiele zastosowań leczniczych i kosmetycznych. Działanie lecznicze ma zarówno ziele jak i kwiatostany. Zbiera się ją w okresie kwitnienia i suszy w temperaturze do 50 stopni w ciemnym miejscu.
Koniczyna czerwona to cenne i bogate źródło witamin: A, E, B, C i P, a także mikroelementów: żelaza, wapnia, magnezu, potasu, selenu oraz niewielkich ilości garbników, karotenu i olejków eterycznych.
Roślina została uznana ziołem dla kobiet. Świetnie leczy trądzik, znosi objawy napięć miesiączkowych, reguluje cykl miesiączkowy i związane z tym dolegliwości. Ponadto wyciągi wodne z koniczyny wydatnie podnoszą elastyczność i wilgotność skóry. Ujędrniają oraz optycznie rozjaśniają naszą cerę. Hamują także łojotok i proces rogowacenia skóry.
Czerwona koniczyna na menopauzę
Ziele i kwiatostany koniczyny czerwonej zawarają związki o nazwie izoflawony, które na potrzeby medycyny i farmacji określane są jako fitoestrogeny. Są to substancje, które działają podobnie do hormonów płciowych. Przyczyniły się one do łagodzenia skutków menopauzy. Wraz z wiekiem w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, m.in. następuje dysfunkcja gruczołów wydzielania wewnętrznego m.in. jajników, zmniejsza się wydzielanie estrogenów. Obniżony poziom estrogenów negatywnie wpływa na jędrność naskórka, skóry właściwej i kolagenu, którego włókna ulegają rozluźnieniu i częściowej degradacji.
Preparaty z koniczyny skutecznie łagodzą objawy menopauzy, redukują uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, nerwowość, zaburzenia snu, zawroty głowy, łagodzą problemy z koncentracją, bóle stawów, zaburzenia rytmu serca, przeciwdziałają zakrzepicy oraz uczuciu suchości. Służą oczyszczeniu krwi i limfy.
Czerwona koniczyna na problemy skórne
Koniczynę czerwoną można stosować do kąpieli w przypadku trądziku, świądu skóry, wyprysku, stanach zapalnych, bliznach pooperacyjnych, obrzękach po kontuzjach i stłuczeniach. Ponadto sprawdzi się w przypadku trudno gojących się ranach i niezbyt rozległych oparzeniach I i II stopnia.
Koniczynę stosuje się również do płukania górnych dróg oddechowych w nieżytach gardła.
Powinieneś przeczytać także:
NARINE – PROBIOTYK SKUTECZNY I POSZUKIWANY!
Napar z czerwonej koniczyny
1 łyżkę suszu należy zalać 1 szklanką wrzącej wody. Odstawić na ok. 30 minut, przecedzić.
Spożywać 2 razy dziennie.