
Pyłek widłaka – na rany, blizny i trądzik. Działa natychmiast!
20 października, 2020Pyłek widłaka to zarodniki widłaka goździstego (Lycopodium clavatum L.). Jest rośliną powszechnie spotykaną w naszych lasach czy na torfowiskach. Jest jednocześnie rośliną trującą i rośliną leczniczą. Widłak goździsty polecany jest w chorobach układu moczowego, w schorzeniach wątroby, przy przewlekłych zaparciach, a zewnętrznie pyłek widłaka stosuje się do leczenia trudno gojących się ran.
Widłak goździsty ma właściwości lecznicze. Surowiec zielarski stanowi wysuszony pyłek widłaka, który ma postać jasnożółtego proszku bez zapachu i smaku.
Zewnętrznie pyłek widłaka stosowano jako zasypki przy mokrych wypryskach i liszajach (z dodatkiem także innych składników), także do posypywania ran. Lycopodium działa bowiem absorbująco, osłaniająco, osuszająco i przeciwzapalnie. Dawniej używano go również do produkcji pudrów dla dzieci (pielęgnacyjnych).
Zarodniki pozyskuje się głównie z widłaka goździstego (Lycopodium clavatum). Kłoski widłaka obcina się w lipcu lub sierpniu, w okresie dojrzewania (stają się wtedy żółte). Widłaki są roślinami chronionymi.
Pyłek widłaka – zastosowanie
Zarodniki widłaka można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Wykazuje działanie moczopędne oraz dezynfekujące drogi moczowe, dlatego stosowany jest w leczeniu chorób dróg moczowych. Używa się go przy zatrzymaniu moczu i nieżytach pęcherza moczowego. Przeciwdziała tworzeniu się piasku nerkowego i występowaniu kolki nerkowej. Widłak goździsty pomocny jest na wątrobę, łagodzi marskość i stany zapalne, wspomaga leczenie nowotworów wątroby. Uśmierza menstruacyjne dolegliwości bólowe i zwalcza ich zaburzenia, zapobiega skurczom i rozluźnia mięśnie gładkie. Roślina ma zdolność do tamowania krwi i łagodzi objawy nocnych duszności.
Powinieneś przeczytać także:
WROTYCZ – WYKLĘTA ROŚLINA O CUDOWNYCH WŁAŚCIWOŚCIACH!
Pyłek widłaka goździstego zewnętrznie wykorzystywany jest w leczeniu zmienionej chorobowo skóry. Posypuje się nim wypryski, rany, liszaje. Sprawdza się przy łuszczycy, egzemie, w stopie cukrzycowej i odleżynach czy jako zasypka pielęgnacyjna dla dzieci. Działa osłaniająco, osuszająco, ściągająco i przeciwzapalnie. W związku z tym przyspiesza regenerację i proces gojenia skóry.
TUTAJ (klik) można dostać proszek, który stosuje się zewnętrznie na rany. Raz dziennie posypuje się ranę, która ma trudności z gojeniem się. Warto zachować przy tym ostrożność, aby dodatkowo nie podrażnić miejsca. Ponadto można owinąć miejsce luźno bandażem, aby proszek w trakcie codziennych czynności nie zsypywał się z miejsca leczonego. W przypadku oparzenia proszek powinien znajdować się w domowej apteczce z uwagi na jego silne właściwości odciągające wilgoć i łagodzące stany zapalne.