kwiat kasztanowca nalewka

Kwiat kasztanowca – na trawienie, żylaki i cellulit! + przepis na nalewkę

Kwiat kasztanowca łagodzi zaburzenia trawienia, wzmacnia naczynia krwionośne, leczy krwiaki i odmrożenia, działa przeciw obrzękom i żylakom, a ponadto zwalcza cellulit. W ziołolecznictwie z drzewa kasztanowca wykorzystujemy nie tylko kwiaty, ale także liście, owoce i korę.

Kwiat kasztanowca zawiera saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna. Ponadto znajdują się tam flawonoidy, kumaryny, garbniki, fenolokwasy.

Escyna działa przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo, uszczelniająco na naczynia kapilarne w obrębie krążenia żylnego, dlatego też znalazła zastosowanie w leczeniu żylaków, hemoroidów, zapaleń żył – w postaci preparatów doustnych – np w Venescin.

Escyna pozyskiwana z kasztanowca stanowi surowiec często wykorzystywany w lekach i żelach dla osób zmagających się z żylakami, obrzękami, zapaleniami żył i cellulitem dlatego jeśli nie uda się zerwać kwiatów samemu, można kupić w aptece w gotowe preparaty. Wyciągi z kasztanowca poprawiają napięcie skóry, usuwają toksyny z tkanki podskórnej i zwężają pory, dzięki czemu pomagają zwalczyć cellulit.

Kwiat kasztanowca – działanie

  • zapobiega powstawaniu pajączków, dlatego powinny o nim pamiętać osoby z cerą naczynkową,
  • usprawnia przepływ krwi, zapobiega zastojom żylnym oraz spowalniają rozwój miażdżycy,
  • działa przeciwobrzękowo, stąd warto z niego korzystać przy siniakach, obrzękach spowodowanych urazami czy obrzękach spowodowanych problemami z układem limfatycznym,
  • wykazuje działanie przeciwzakrzepowe,
  • działa ściągająco – dzięki obecności garbników,
  • działa przeciwzapalnie – kwiaty kasztanowca powinny być stosowane jako profilaktyka zapalenia żył,
  • wykazuje działanie ochronne przeciwko promieniowaniu UV. Sam ekstrakt z kasztanowca sam w sobie nie absorbuje znacząco promieniowania UV, ale dodanie ekstraktu zwiększa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF, dlatego też ekstrakt z kasztanowca (nasiona, kwiaty) zaleca się dodawać do kremów chroniących przed światłem słonecznym – za to działanie odpowiedzialne są flawonoidy (m. in. pochodne kwercetyny),
  • zawarte w kasztanowcu garbniki działają na przewód pokarmowy rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz łagodnie zapierająco. W razie zaburzeń trawiennych czy lekkiego zatrucia można ratować się naparem z kwiatów lub liści kasztanowca,
  • reguluje przemianę materii i oczyszcza organizm.
Kwiaty kasztanowca poleciłabym każdej osobie zmagającej się z obrzękami, pajączkami, żylakami, zakrzepicą oraz problemami z krążeniem.

 

Napar z kwiatów kasztanowca – przepis

Kilka (maksymalnie 4) świeże lub suszone kwiaty należy zalać szklanką wrzątku i przykryć. Po 20 minutach można popijać gotowy napar. Jest całkiem smaczny, choć nie należy robić mocnego naparu, bo może skończyć się bólem brzucha. Popijam go przez 2 tygodnie i robię przerwę na miesiąc. W ten sposób dostarczam mojemu organizmowi antyoksydanty i wzmacniam naczynka.

olej cbd

Olejki CBD stworzone z najwyższej jakości składników. ZOBACZ

 

OLEJ KONOPNY Z KWIATÓW, CZYLI CBD. DLACZEGO WARTO GO STOSOWAĆ? Przeczytaj (klik)

 

Nalewka ze świeżych kwiatów kasztanowca – przepis

Działanie: Łagodzi bóle reumatyczne, bóle mięśni, mrowienie w nogach oraz dolegliwości żołądkowe.

  • 20 łyżek kwiatów kasztanowca
  • 1 litr 40% wódki

 

Przygotowanie:

1. Kwiaty rozdrobnij, a następnie zalej wódką.

2. Odstaw na dwa tygodnie w ciemne i chłodne miejsce.

3. Po 14 dniach odciśnij kwiaty, przecedź przez gazę lub podwójny filtr do kawy i na koniec przelej do ciemnej butelki.

 

Stosowanie: Trzy razy dziennie – sześć kropel rozcieńcz w niewielkiej ilości wody.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *