ostropest plamisty sylimaryna

Ostropest plamisty — zioło cenne dla wątroby!

4 listopada, 2020 0 Przez admin

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego, jednak rozprzestrzenił się w wielu rejonach świata, w których występuje w stanie dzikim. W Polsce ostropest jest rośliną uprawną. Nasiona ostropestu są jadalne, wiele osób pije herbatę z jego kwiatów. Ponadto dostępny jest również w bardziej skoncentrowanej dawce, czyli w formie suplementów.
Ostropest plamisty wykazuje wysokie właściwości lecznicze dzięki zawartości sylimaryny. Tak naprawdę substancja ta jest kompleksem flawonoliganów, które zbierają się w owocach ostropestu. Sama sylimaryna odpowiada za stabilizację błon komórkowych hepatocytów w wątrobie. W związku z tym chroni wątrobę przed szkodliwymi substancjami, jak np. toksyny oraz pobudza jej naturalne zdolności regeneracyjne. Ale to nie jedyne właściwości ostropestu plamistego.

Liczne badania na zwierzętach pokazały, że sylimaryna chroni wątrobę przeciw toksynom takim jak:

  • Alkohol
  • Tetrachlorometan
  • Nadwyżki żelaza
  • Promieniowanie

Co więcej, oprócz samej ochrony wątroby przed toksynami chroni też przed nimi miąższ nerek i przyspiesza ich usuwanie z ciała. Między innymi broni organizm przed zatruciem alkoholem czy pestycydami, a nawet przy zatruciu muchomorem sromotnikowym może zahamować postęp zatrucia wątroby.

Z racji tego że ostropest plamisty wykazuje właściwości odtruwające, może być też stosowany jako środek łagodzący skutki farmakoterapii, ponieważ będzie chronił wątrobę przed efektami zatrucia lekami oraz regenerował ją podczas przyjmowania silnych leków np. przeciwwirusowych.

Ostropest plamisty – wskazania do stosowania

Ostropest plamisty ma opinię złotego środka wśród osób z każdym problemem wątroby: od przewlekłego stanu zapalnego po marskość wątroby występującą w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu. Także po przewlekłych zatruciach pokarmowych czy nawet zatruciach toksynami i grzybami ostropest plamiasty pomoże zregenerować wątrobę i przywrócić jej prawidłowe funkcje. Do tego może uchronić wątrobę przed rakiem wątroby, ponieważ ostropest plamisty wykazuje właściwości w hamowaniu podziału komórek nowotworowych. Poza tym zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby na tle cukrzycowym, dlatego polecany jest diabetykom jako naturalny suplement diety. Doskonale się sprawdza jako dodatkowy środek w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, WZW B i WZW C. Zalecany jest także u osób, które mają stłuszczoną wątrobę, za wysoki cholesterol czy miażdżycę.

olejek cbd

Green Leaf CBD Oil to olejek konopny stworzony z najwyższej jakości składników. ZOBACZ

OLEJ KONOPNY Z KWIATÓW, CZYLI CBD. DLACZEGO WARTO GO STOSOWAĆ?